Michał Marek założyciel szkoły w Godziszce
W 1911 roku została utworzona Szkoła Podstawowa Ludowa, której kierownikiem był Antoni Stachowski, wspólnie z żoną i księdzem Pawełkiem uczący tutejsze dzieci. W szkole tej panowały trudne warunki nauki, a wkrótce okazała się za mała na potrzeby wsi. Kolejny, od 1922 roku kierownik Józef Brak rozbudował szkołę do czterech sal lekcyjnych, oddanych w 1926 roku do użytku miejscowej ludności.
Wiadomo jest, że do 1939 roku kolejnym kierownikiem był Józef Zięba. W czasie II wojny światowej lekcje odbywały się w prywatnych domach, w ramach tajnego nauczania. Po zakończeniu działań wojennych, kierownictwo szkoły w 1952 roku przejął Michał Konior. W tym też czasie w szkole uczył ksiądz Jan Nowak. Do 1960 roku uczniowie klas starszych uczyli się w trzech salach lekcyjnych, a uczniowie klas I – III pobierali naukę w budynku gminnym. W związku z tym kolejny kierownik szkoły Stanisław Górny, podjął decyzje o rozbudowie szkoły. Do powstania nowego budynku przyczynił się przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Józef Janica. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę szkoły miało miejsce w 1956 roku, a przewodniczącym Komitetu Rozbudowy szkoły został pan Adolf Bożek. Nowa szkoła została oddana do użytku w 1961 roku, w 50 – rocznicę istnienia tej placówki w Godziszce.
W latach 1972 – 1983 funkcję dyrektora szkoły sprawowała mgr Łucja Olszowska, a następnie do 1988 roku szkołę prowadził Jerzy Foltyniak. Nowy dyrektor podjął w 1985 roku współpracę z Robotniczą Spółdzielnią Prasa – Książka - Ruch i z pomocą Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Godziszce pod przewodnictwem Zygmunta Haręźlaka, rozpoczęto budowę nowej części szkoły. Warunki pracy szkoły były nadal trudne. Liczba dzieci wzrastała, a mała liczba sal lekcyjnych powodowała, że zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Celem porozumienia z RSW Prasa-Książka-Ruch było wsparcie społecznego działania przy rozbudowie i modernizacji szkoły dla lokalnych potrzeb dydaktyczno – wychowawczych oraz przystosowanie obiektu do potrzeb kolonii letnich i zimowych organizowanych przez wyżej wymienioną instytucję. Inwestycja ta finansowana była również ze środków budżetu państwa na popieranie czynów społecznych oraz zdeklarowanych środków przez społeczeństwo, co odnotowane zostało w dokumentacji budowy. Mieszkańcy Godziszki zadeklarowali 12 500 złotych na budowę oraz przepracowanie 125 roboczo godzin w czynie społecznym, a nauczyciele i pracownicy administracyjno - gospodarczy zobowiązali się przepracować po 10 godzin w ciągu roku szkolnego na rzecz podjętej inwestycji. Uczniowie też mieli swój wkład w rozbudowie szkoły – każdy uczeń zobowiązał się przepracować 5 godzin w ciągu roku szkolnego przy pracach porządkowych na terenie budowy. Gdy na stanowisko dyrektora szkoły w 1988 powołano Zbigniewa Majcherczyka, napotkał on wiele problemów związanych z realizacją wcześniej zaplanowanych inwestycji ze względu na rozpad RSW Prasa – Książka – Ruch. Rozbudowa szkoły postępowała jednak nadal, a 13 października 1990 roku miało miejsce poświecenie obiektów wznoszonych w ramach rozbudowy. W 1994 roku dyrektorem został Grzegorz Rączka. Rok później, 12 listopada nowy budynek szkolny został uroczyście oddany do użytku. Szkoła wzbogaciła się nie tylko o nowe, piękne sale lekcyjne, powstała też wspaniała sala gimnastyczną, biblioteka oraz stołówka. Nowa szkoła stała się wizytówką Godziszki.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz