czwartek, 20 lutego 2014

LZS Beskid Godziszka

Przodkiem LZS – u był KS Invest Godziszka. Powstał w wyniku działań kilku zapalonych, godziszczańskich kopaczy, którzy z powodzeniem walczyli później na A – klasowych, bielskich boiskach. Jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy. Po kilku latach KS Invest rozwiązano. Kibice, którzy chętnie spędzali niedzielne popołudnia na pobliskich stadionach nagle zostali „piłkarsko osieroceni”. Popyt na lokalny futbol rósł z dnia na dzień i ten fakt wykorzystali założyciele LZS „Beskid”. Stanisław Mynarski, Marek Laszczak, Stanisław Sowa, Grzegorz Porębski, Marceli Janica i kilku innych mieszkańców sołectwa  zebrało się 19 lipca 2004 roku w sali OSP Godziszka by powołać do życia nowy klub. Zebrani mieli do rozwiązania kilka problemów. Po pierwsze nazwa klubu. Padało wiele propozycji, z których najrozsądniejsze okazały się dwie: Skalite Godziszka i Beskid Godziszka. Po burzliwej debacie wybrano drugą opcję. Kolejnym krokiem było powołanie zarządu stowarzyszenia. Po zgłoszeniu kilku kandydatur zgromadzeni na prezesa namaścili Stanisława Mynarskiego. Jego dom stał się pierwszą, i jak dotąd nie zmienioną siedzibą klubu. Ostatnią dyskusyjna sprawą było miejsce zgłoszenia klubu do rozgrywek. Wybrano Podokręg Żywiecki będący częścią składową Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Sportowe zmagania godziszczanie rozpoczęli w klasie „C”.


23 sierpnia 2004 roku, LZS „Beskid” Godziszka został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej prowadzonego przez Starostę Bielskiego. Klub zarejestrowano pod numerem 37.

Początki działania piłkarskiej sekcji seniorów, a tylko taką posiada obecnie „Beskid”, nie były łatwe. Działaczom, trenerom i samym zawodnikom przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniami. Działacze musieli pozyskać środki finansowe na funkcjonowanie drużyny. Część zarządu podjęła rozmowy z włodarzami Gminy Buczkowice, na temat boiska sportowego w Godziszce, a raczej jego braku. Trenerom przypadło inne zadanie. Z całej rzeszy chętnych do gry w „Beskidzie” trzeba było wyselekcjonować około 20 piłkarzy, którzy w krótkim czasie zdolni będą przygotować się do debiutanckiego sezonu.

Po ciężkich treningach, meczach kontrolnych drużyna w biało niebieskich barwach była gotowa do gry.



Rozgrywki



W pierwszym oficjalnym meczu, wygranym 4:2, LZS „Beskid” Godziszka zmierzył się z rezerwami LKS – u Radziechowy. Później rozegrano kolejne spotkania. Lepsze i gorsze. Ostatecznie w pierwszym sezonie godziszczańscy piłkarze ugrali sobie 7 miejsce w tabeli żywieckiej klasy „C”. Pierwszym poważnym sukcesem było wywalczenie przez LZS awansu do klasy „B”. Miało to miejsce w sezonie 2006/2007. Przygoda na B- klasowych murawach nie trwała jednak długo. Tylko rok. Rundę jesienną 2008/2009 Beskid rozpoczął ponownie w klasie „C”. Spadek na całe piłkarskie środowisko podziałał jak zimny prysznic. Zespół został znacząco wzmocniony i w cuglach wygrał najniższe hierarchią rozgrywki. W 20 meczach Godziszczanie odnieśli aż 18 zwycięstw, 1 remis i tylko raz schodzili z boiska pokonani. Z ogromną przewagą, aż 17 putnktów nad drugim w tabeli LKS Korbelów znów awansowali do „B” klasy.

Rok 2011 przyniósł znaczną zmianę w klubie. Żywiecką B klasę działacze postanowili zamienić na bielską.



Teraźniejszość



Na dzień dzisiejszy klub zrzesza około 40 członków. Coniedzielne mecze i sukcesy przyciągają sporą ilość widzów, którzy są z „Beskidem” na dobre i na złe. W seniorskiej drużynie trenuje około 30 graczy. Bacznie im futbolowym poczynaniom przygląda się sztab szkoleniowy Erwin Wojtyłko – Grzegorz Porębski.

Aktualnym prezesem LZS jest Stanisław Sowa, któremu pomaga wiceprezes Stanisław Mynarski. Finanse stały się specjalnością Sławomira Janicy, od 2008 roku, dzierży on w dłoniach funkcję Skarbnika klubu. W skład zarządu wszedł również Grzegorz Porębski, który piastuje stanowisko Sekretarza. Marceli Janica oraz Leszek Górny zostali Członkami Zarządu. Przy klubie działa również Komisja Rewizyjna w składzie: Marek Glinkowski – Przewodniczący

Marcin Wisła – Sekretarz

Andrzej Gębala – Członek Komisji.

LZS Beskid od niedawna posiada herb. Biało – niebieskie pasy maja symbolizować klub, trzy czerwone serca oraz góra Skrzyczne – to symbol sołectwa Godziszka.



Przyszłość



W klubie, jak dotąd prowadzona jest tylko sekcja seniorów. Władze klubu, z prezesem Stanisławem Sową (wybranym w 2008 roku) planują uruchomienie sekcji juniorów. Plany te są związane z potencjalnym awansem „biało – niebieskich” do „A” klasy. W przypadku awansu na ten szczebel rozgrywek regulamin nakazuje klubom otwarcie młodzieżowej sekcji.

Największą bolączką LZS Godziszka jest jednak brak własnego boiska sportowego. Od momentu powstania po dziś dzień piłkarze „Beskidu” korzystają z gminnego stadionu w Kalnej. Z obiektu korzysta również KS „Halny” Kalna. Tę ciężką dla klubu, infrastrukturalną kwestię, przejęły na swoje barki władze klubu oraz radni Rady Gminy Buczkowice z terenu sołectwa Godziszka. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gminy Buczkowice wpisano realizację zadania dotyczącego budowy boiska sportowego nieopodal granicy Godziszki i Rybarzowic, przy tak zwanych „brzózkach”. Zadanie to ma zostać zrealizowane na przestrzeni 3 lat (2010 – 2012).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz